Zdrowie dzięki pijawkom – hirudoterapia

pijawka lekarska hirudoterapia

W przypadku wielu schorzeń dobrym sposobem na poprawę stanu zdrowia jest zastosowanie naturalnych metod leczenia. Wiele osób uważa, że naturalne sposoby leczenia czy profilaktyki są znacznie lepsze, przede wszystkim ze względu na znacznie mniejsze skutki uboczne dla organizmu. Wiele z metod, które obecnie wskazywane są jako skuteczne sposoby leczenia czy profilaktyki, zaliczane do medyny naturalnej, znane są od wieków w różnych krajach na świecie.

Pijawki w medycynie

Przez bardzo wiele wieków i w bardzo różnych krajach pijawki były wykorzystywane w walce z bardzo wieloma schorzeniami. Okazuje się, że mogą mieć one zbawienny wpływ na organizm, przede wszystkim zaś jak chodzi o pomóc w leczeniu problemów związanych z układem krążenia. Pijawki, jak sama ich nazwa wskazuje, przysysają się do skóry, wysysając krew. Wzmianki o stosowaniu pijawek w leczeniu można znaleźć już w starożytnych przekazach, co pozwala sądzić że były wykorzystywane od wieków.

Oczywiście aby zabiegi wykonywane z ich zastosowaniem były skuteczne ważnych jest kilka czynników. Obecnie stosuje się pijawki lekarskie, czyli starannie wyselekcjonowane okazy, zapewniające odpowiedni efekt i jednocześnie wolne od jakichkolwiek patogenów, mogących niekorzystnie wpływać na pacjenta. Coraz popularniejsze również jest hodowanie odpowiednich odmian pijawek tylko i wyłącznie w celu zastosowania ich w leczeniu. Obecnie pijawki w leceniu stosowane są wyłącznie raz, przeprowadzeniu zabiegu z ich wykorzystaniem są utylizowane i traktowane w taki sam sposób, jak inne niebezpieczne odpady medyczne. Wszystko to bowiem ma na celu zapewnić osobom poddającym się takim zabiegom jak największą dozę bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio przeprowadzać zabieg?

Hirudoterapia, czyli zabiegi wykonywane z zastosowaniem pijawek powinny być przeprowadzane przez osoby posiadające tym kierunku odpowiednią widzę jak również doświadczenie. Bardzo ważnym aspektem bowiem jest odpowiednie ich rozmieszczenie na ciele jak również dobranie odpowiedniego czasu trwania zabiegu. Pijawki powinny być także właściwie dobrane, jak chodzi o ich wielkość. Obecnie jednak bez problemu można znaleźć miejsca w których są one przeprowadzane profesjonalnie i z zastosowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Sam zabieg nie jest bolesny, ponieważ pijawki wydzielają substancje, które wpływają znieczulająco na miejsce, do którego się przysysają. Często jedynymi pozostałościami po zabiegu jest możliwe swędzenie i lekkie zaczerwienienie miejsca, w którym pijawki były przykładane, ustępujące jednak stosunkowo szybko.

Hirudoterapia Poznań – poznaj ofertę gabinetu INNmed