Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien PCV?

Wybór okien wymaga pewnego przygotowania, gdyż w tym przypadku funkcjonalność trzeba skroić na miarę indywidualnych potrzeb. Weź pod uwagę, że wymiana stolarki okiennej jest pracochłonna i sporo kosztuje, dlatego od razu zainwestuj w dobre okna PCV.

Przede wszystkim zwróć uwagę na elementy wykorzystywane do produkcji okien – jak m.in. profil okna PCV czy uszczelki. Drobne komponenty są niezwykle ważne, by system był funkcjonalny, bezpieczny i zapewniał wygodę użytkowania. Rynek stolarki rozwija się bardzo dynamicznie. Oznacza to łatwy dostęp do nowoczesnych technologii podczas produkcji profili okiennych i różnych systemów, ale też szeroki wybór produktów. Jeśli nie wiesz, czym kierować się podczas wyboru okien, poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Wybór profili okiennych

Dostępne są różne profile okienne – najbardziej popularny nadal jest profil okna PCV, ale coraz większe zainteresowanie budzą też profile drewniane oraz produkowane z użyciem aluminium. Również profile PCV mogą być dodatkowo wzmacniane aluminiowymi, które podnoszą ich sztywność oraz ogólną wytrzymałość. Produkcja profili okiennych z PCV jest najpopularniejsza, gdyż są to produkty najtańsze z dostępnych na rynku. Jednak wśród nich także można znaleźć świetnej jakości systemy – jak m.in. w ofercie marki Deceuninck.

Profile okienne PCV dobrze sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności – jak łazienka czy kuchnia. Co ważne, nie wymagają impregnacji ani konserwacji. Do wyboru są także wersje w różnych kolorach lub imitujące inne materiały, w tym kilka gatunków drewna.

Porównaj kluczowe parametry

Zwróć też uwagę na poszczególne parametry, które świadczą o jakości i wytrzymałości okien. Duże znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła. Aktualnie budowane domy muszą być wyposażone w okna o Umaks = 0,9 W/(m2·K). Warto mieć to na uwadze, jeśli chcemy zaoszczędzić i obniżyć rachunki za ogrzewanie, a energia obecnie bardzo drożeje.

Duże znaczenie podczas użytkowania okna ma też  izolacyjność akustyczna. Określa ją współczynnik Rw (dB) – zapamiętaj główną zasadę, że im jest on wyższy, tym lepiej, gdyż będzie ciszej w budynku. Jeśli budujesz dom przy ulicy, wartość ta powinna wynosić ok. 40 dB.

Sposób otwierania okien

Każde skrzydło okienne może się uchylać i rozwierać, inne, tzw. fixy, mogą być montowane na stałe. Poza standardowymi okuciami można zamontować:

  • stopniowanie uchyłu,
  • rozszczelnienie,
  • mechanizm błędnego położenia klamki,
  • ogranicznik otwarcia okna,
  • klamkę z kluczykiem.