Kostka brukowa – jak ją układamy?

kostka brukowa

Każdy człowiek chce, aby teren otaczający jego posesję wyglądał estetycznie i pięknie. Co więc zrobić, aby wszystkie alejki, podjazdy, ścieżki, dziedzińce nie szpeciły oczów przyjezdnych i gości? Najlepiej skorzystać z dziedziny budowlanej, jaką jest brukarstwo. A dokładniej wyłożyć wszystko materiałem o nazwie kostka brukowa.

Jednak zanim się to wykona, najpierw trzeba wiedzieć, że jest kilka etapów takiej pracy. Pierwszym będzie sam dobór kostki. Chodzi o jej grubość, wytrzymałość, odporność na nacisk czy na uszkodzenia mechaniczne. Te powyższe cechy są inne dla materiału przeznaczonego do ogrodowego czy garażowego podjazdu, a inne do terenu blisko domu. Natomiast barwa i kształt kostki brukowej mogą być w tym przypadku wybrane wedle uznania, dopasowane do naszej osobistej preferencji.

REKLAMA: brukarstwo Kraków -> MK BRUK

Kolejny krok to wydrążenie odpowiedniej głębokości. Minimum pół metra, jeżeli siły oddziałujące na nawierzchnię będą bardzo duże. Kiedy już wiemy, jaki materiał zakupić, pora więc na układanie kostki brukowej na uprzednio przygotowanej powierzchni. Jak? Robi się to rzędami, w dowolny wzór. I jak najbardziej ciasno, przy sobie, bardzo blisko. Oczywistym jest, że w trakcie takiego układania, absolutnie nie wskazane jest przemieszczanie się po podbudowie! Ale nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby np. chodzić sobie po już ułożonej nawierzchni.

Jeżeli chodzi o tak zwane elementy skrajne, to bardzo zaleca się tutaj wykorzystanie odpowiednich, dopasowanych urządzeń, takich jak: szlifierka z diamentową tarczą do betonu lub… gilotyna. Od teraz brukarstwo nie powinno już być czarną magią, a układanie kostki brukowej stanie się przyjemnością.