Jak wybierać zdrowe przetwory warzywne?

W dzisiejszych czasach nie trzeba całymi dniami i nocami przesiadywać w kuchni, aby zdrowo się odżywiać. Wartościowe produkty można znaleźć dosłownie na każdym kroku. Zimą i jesienią sklepowe półki dosłownie uginają się pod ciężkimi słoikami z rozmaitymi przetworami, które najlepiej smakują właśnie podczas tych najmroźniejszych pór roku, gdyż to z nimi wszystkim się kojarzą. A czy jakikolwiek Polak odmówiłby, gdyby ktokolwiek zaproponował mu tradycyjne przetwory grzybne? Raczej nie, dlatego tego rodzaju produkty warto przechowywać w swoich kuchennych szafkach, domowych piwniczkach czy spiżarniach. Warto także nauczyć się je wybierać, by móc upolować w zwykłym sklepie spożywczym coś naprawdę wartościowego i bardzo smacznego.

Polacy są zdecydowanie największymi miłośnikami kiszonek. I dobrze! Kiszenie jest bowiem jedną z lepszych metod przetwarzania żywności. To znakomity sposób na maksymalne wydłużenie terminu przydatności do spożycia. Kiszonki mogą przesiadywać w piwnicy miesiącami, a i tak cały czas będą znakomicie pachnieć i smakować. A z jakiego jeszcze powodu warto je jeść? Otóż kiszone przetwory są takimi naturalnymi probiotykami, które znakomicie wzmacniają cały układ immunologiczny. Poprawiają odporność, dlatego osoby, które jedzą je regularnie, najczęściej w ogóle nie chorują. Kiszonki mają też niewiele kalorii, dlatego znakomicie sprawdzają się na różnego rodzaju dietach odchudzających.

Drugą, niemalże tak samo często wykorzystywaną metodą przetwarzania żywności jest marynowanie. Tradycyjne grzyby marynowane nieraz goszczą na polskich stołach. Zaraz po ogórkach kiszonych są ulubionym, szybkim dodatkiem obiadowym, który często podaje się w towarzystwie kotletów mielonych lub schabowych i ugotowanych ziemniaczków. W procesie marynowania wykorzystuje się przede wszystkim ocet. Jako że nie jest on zbyt dobrą substancją dla ludzkiego organizmu, warto szukać w sklepach takich przetworów, które będą zawierać go jak najmniej. Oczywiście mała dawka octu nie jest specjalnie szkodliwa, ale jednak lepiej na niego uważać. Warzywa da się zresztą równie dobrze zamarynować w bezpieczniejszym occie winnym oraz zdrowszym soku z cytryny.

Rozglądając się za różnymi przetworami, coraz częściej można też natrafić na produkty ususzone. Przygotowuje się je poprzez usuwanie z nich całej wody, która bardzo często odpowiada za przedwczesne psucie się żywności. Suszone warzywa na pewno będą w stu procentach bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Nie ma bowiem takiej możliwości, aby doszło w nich do rozwoju jakichkolwiek mikroorganizmów, bakterii czy innych drobnoustrojów. Warzywa suszone zachowują też niemalże wszystkie swoje pierwotne witaminy i owoce. Bardzo często występują pod postacią gotowych mieszanek przypraw, którymi można urozmaicać sosy, zupy, a także dania mięsne, rybne czy zapiekanki.

Przetwory warzywne tworzą w sklepach tak bogatą grupę zróżnicowanych produktów, że w obecnym świecie po prostu nie warto ich samodzielnie przygotowywać. No bo po co tracić czas, skoro wszystko jest pod ręką?