Ekonomiczne noże do tokarek

Tak jak najlepszy samochód nigdzie nie pojedzie bez opon, tak też nawet najlepsza tokarka nie poskrawa jeżeli nie wyposażymy jej w noże tokarskie. Nóż do tokarki to narzędzie skrawające, w dzisiejszych czasach w większości przypadków z wymienną wkładką węglikową (potocznie płytką), które poprzez wykonywanie ruchu w osiach X i Z (poprzecznej i wzdłużnej w stosunku do przedmiotu obrabianego) kształtuje przedmiot obrabiany będący kształtem obrotowym. Mnogość producentów produkujących noże tokarskie jak i płytki, może przyprawić o ból głowy, ale na szczęście każdy nóż do tokarki jest normalizowany przez ISO, przez co możemy „mieszać” między producentami i stosować ich produkty zamiennie.

Każda produkcja potrzebuje przede wszystkim noża zgrubnego – oczekujemy tu płytki zawierającej wiele krawędzi skrawających (dzięki czemu pojedyncza krawędź jest tańsza), zwykle o kształcie W (3 krawędzie na stronę) i geometrii neutralnej N (płytka dwustronna). W tym wypadku warto zdecydować się na tańsze noże tokarskie, bardziej ekonomiczne, bo przecież jakość powierzchni po obróbce zgrubnej nie ma znaczenia – zostanie ona poprawiona przy przejściach kształtujących lub wykończeniowych. Przykładem takiego noża i płytki może być produkt Groth – nóż do tokarki o symbolu MWLNR2525M-08 w cenie 44eur oraz dopasowana do niego płytka WNMG080408SP GP25T w cenie 3.10eur, które zapewnią tanie i wydajne usuwanie materiału. Warto wspomnieć, że ten sam nóż do tokarki z oferty Groth może też zostać wyposażony w płytki o innym promieniu również z oferty tego producenta, ale płytki mogą też być wykorzystane w nożach do obróbki wewnętrznej, tzw. wytaczakach, np. A20R-MWLNR-08, dzięki czemu wystarczy nam zakup jednego pudełka płytek, które będziemy mogli wykorzystać do wielu noży.

Do obróbek wykończeniowych zwykle stosujemy geometrie bardziej „ostre” – o ile nóż do tokarki na płytkę W posiada kąt 80 stopni (bardzo zbliżony do prostego), to do wykończenia stosujemy zwykle płytki V (o kącie 35 stopni) – tutaj znów Groth oferuje bardzo dobry stosunek cena/jakość określając cenę czterokrawędziowej płytki VNMG160404SM na 3.80eur (mniej niż 1eur za krawędź!), nóż do tokarki MVJNR2525M-16 to podobnie jak w wypadku wariantu zgrubnego nie więcej niż 44eur.

Na szczęście do obróbek typu rowkowanie i przecinanie również coś się znajdzie – w najbardziej popularnym rozmiarze noża 25x25mm oferowany jest między innymi GMGEHR2525M-3T20 czyli nóż do tokarki na płytkę o szerokości 3mm pozwalający na rowkowanie do 20mm w głąb (lub odcinanie przedmiotów o średnicy fi40). Takie noże tokarskie do rowkowania i przecinania są najczęściej wybieranym rozmiarem, a wspomniany tu nóż do tokarki firmy Groth kosztuje tylko 67eur, co przy cenie płytek poniżej 6eur klasyfikuje go jako jeden z najtańszych produktów na rynku, mimo jego wysokiej jakości.