Beton B25 – co warto o nim wiedzieć?

Beton B25 jest wzorcową, uniwersalną mieszanką, która znajduje różnorodne zastosowania w budownictwie i wykończeniach. Jest to materiał o średniej wytrzymałości i ze wszystkich klas ta właśnie stosowna jest najczęściej. Czym dokładnie jest mieszanka B25, do czego się jej używa, jakie są jej zalety i co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Czym jest mieszanka klasy B25?

Beton jest mieszanką cementu, piasku, drobnego żwiru i dodatków uelastyczniających, która w dzisiejszych czasach stanowi podstawowy materiał budowlany szeroko wykorzystywany w każdym typie budownictwa i w wykończeniach. Dzieli się go na klasy, które oznacza się odpowiednimi numerami. Im numer przypisany mieszance jest wyższy, tym cechuje się ona wyższą wytrzymałością i wagą. Zasadniczo betony lekkie cechują się mniejszą wytrzymałością, a betony ciężkie – większą. Wiele zależy oczywiście również od zastosowanych w mieszance dodatków. Klasa betonu B25 jest – jak już wspomniano – klasą średnią, która jednocześnie uznawana jest za wzorcową.

Do czego używa się betonu B25?

Mieszanka tego typu wykorzystywana jest zdecydowanie najczęściej. Stosuje się ją w budownictwie do wykonywanie praktycznie wszystkich części budynków – od fundamentów, po stropy i wieńce. Materiał taki używany jest też do wylewek. W przypadku większości prac konstrukcyjnych wybrana mieszanka betonowa będzie najpewniej właśnie betonem tej klasy. Betony lżejsze używane są między innymi do wykonywania niektórych typów stropów, a betony cięższe (a więc jednocześnie bardziej wytrzymałe) w konstrukcjach, które będą podlegały znacznie większym obciążeniom, jak mosty, wiadukty i im podobne.

Jakie są najważniejsze zalety betonu B25?

Najważniejszą zaletą betonu klasy B25 jest korzystny stosunek ceny, do wytrzymałości. Cena betonu B25 plasuje się mniej więcej pośrodku stawki cenowej dla różnych mieszanek betonowych. Jednoczesna wystarczająca wytrzymałość dla potrzeb konstrukcji większości budowanych obecnie budynków sprawia, że właśnie tę mieszankę wybiera się najczęściej.

Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Wybór właściwej mieszanki betonowej to oczywiście nie wszystko. O wykonany z betonu fundament, strop, czy wylewkę należy też odpowiednio zadbać. Tylko wtedy osiągnie najlepsze, przewidziane dla danej klasy parametry. Należy wiedzieć, że każdy z różnych typów betonu potrzebuje właściwego czasu, by dojrzeć. Przez pierwsze kilka tygodni następuje proces wiązania, w którym główną rolę gra zawarty w betonie cement i woda. Przez początkowy okres konstrukcja betonowa nie powinna zbyt gwałtownie wysychać i musi być regularnie polewana wodą. Zbyt szybkie wyschnięcie grozi niewłaściwym związaniem betonu i sprawia, że będzie on kruchy, a jego wytrzymałość będzie znacznie mniejsza od zakładanej. Czas całkowitego schnięcia betonu zależy przede wszystkim od jego grubości. W niektórych przypadkach będzie to zaledwie kilka tygodni, a w innych nawet kilka miesięcy. W tym czasie materiał będzie cały czas odparowywał nadmiar wody. Proces ten może zostać przyspieszony między innymi przez zastosowanie odpowiednich dodatków.