Baśnie wciąż na czasie dzięki współczesnym autorom

Baśnie to stary gatunek literacki, który używany był do opowiadania dziwacznych historii dzieciom. Często miały nieprawdopodobną fabułę, z dreszczykiem emocji i strachu. Występowały tam przeróżne potwory i śmiałkowie, rycerze, księżniczki itd. Wiele postaci z historii, które istniały naprawdę, również znalazły się w baśniach (Pokahontas, Mulan i inne).

Jak długie są baśnie współczesne?

Ten gatunek epiki zawiera niewiele stron. Dzięki temu dziecko jest w stanie wysłuchać opowieści do końca. Starsze dziecko, które potrafi już samo czytać, może podjąć się wyzwaniu. Samodzielne czytanie wydłuży przeżywanie zapisanej historii pełnej fantazji.

Język mówiony i pisany wciąż ewoluuje. Słowa zmieniają znaczenie lub wychodzą z użycia całkowicie albo przechodzą przemianę piśmienniczą. Stare podania i legendy, klechdy i baśnie przestałyby być dla dzieci zrozumiałe. Dlatego warto sięgać po baśnie współczesnych autorów.

W antykwariacie internetowym Tezeusz znajdziemy mnóstwo pięknie wydanych i przystępnym językiem napisanych baśni. Otrzymały one nowe brzmienie, gdyż żyjący autorzy postarali się przekazać historyczne lub fantastyczne postaci we współczesnych realiach.

Baśnie uczą i wychowują

Przerobione stare baśnie na język współczesny zyskały olbrzymią popularność. To zasługa wdrożonego do nich współczesnego języka. Duże znaczenie ma również wydobycie z historycznych opowieści wszystkiego, co pozwala wychowywać dzieci w czasach obecnych.

Wydźwięk baśni stał się przyjazny dziecku. Położony jest nacisk na współczesne wychowanie dziecka i uczenie je prawidłowych zachowań i unikania błędów. Tytuły baśni współczesnych pozostają takie same lub podobne do tych znanych przez naszych dziadków.

Trzy świnki uwielbiane przez wszystkie pokolenia

Baśń o trzech świnkach nabiera nowego wydźwięku, aczkolwiek wydarzenia są takie, jakie znamy ze starej książeczki z naszego dzieciństwa. Jednak tutaj autor wskazał model dorastania.

Z książeczki można wywnioskować, iż dziecko w miarę dojrzewania staje się coraz bardziej odpowiedzialne za swoje czyny. Mądre postępowanie zatem przychodzi z wiekiem, a to owocuje unikaniem czyhających na nie niebezpieczeństw.

Znane postaci z baśni mają wciąż nowe przygody

Współcześni pisarze rozbudowują stare baśnie, tworząc coraz to nowe historie znanych postaci ze starych baśni. Dzięki temu Mulan, Kubuś Puchatek, Bambi, Simba i inni bohaterowie przeżywają coraz to inne przygody.

Kopciuszek nie siedzi cały czas w kuchni sprzątając czy gotując i służąc swoim przyrodnim siostrom. Współczesny pisarz ubarwia tę postać. Czyni z Kopciuszka zwykłą dziewczynkę, która ma także inne zadania, własne tajemnice i dążenia.

Opowieść wcale nie bierze pod uwagę balu i ślubu Kopciuszka z księciem. W baśni współczesnej bohaterka jest przede wszystkim zwykłą dziewczynką. Dzięki temu jej postać jest bliższa naszym dzieciom i zdecydowanie bardziej ciekawa.