2020 to złoty rok dla branży magazynów. Jaki będzie 2021?

2020 rok był okresem kryzysu, załamania gospodarki, wyzwań i upadkiem wielu firm oraz branż w wyniku pandemii COVID-19. Są jednak takie gałęzie gospodarki, które zyskały na pandemii – jak między innymi e-commerce oraz logistyka. Wymieniamy też najważniejsze inwestycje magazynowe z 2020 roku.

Branża magazynowa w czasach pandemii

Rynek magazynowy w Polsce jest wyjątkowo odporny na skutki pandemii. COVID-19 nie wpłynął negatywnie na branżę magazynową – przeciwnie, przyczynił się do rozwoju branży. Popyt brutto był rekordowy dla tej branży w 2020 roku. Polska zalicza się do najważniejszych rynków magazynowych w Europie. Plusami naszego kraju są dla inwestorów między innymi dobra infrastruktura drogowa oraz szeroka dostępność gruntów.

Rok 2020 – najlepszy wynik dla magazynów w Polsce

W 2020 roku popyt brutto wyniósł prawie 5,24 mln mkw. Zestawiając dane z lat poprzednich, jasno widać, że jest to najlepszy wynik w dotychczasowej historii branży magazynowej. Największą popularnością cieszą się cały czas obiekty w Warszawie, Łodzi, na Górnym i Dolnym Śląsku lub w Poznaniu.

Większe zainteresowanie odnotowują też magazyny w Toruniu, Zielonej Górze czy Lublinie, czyli mniej popularnych miastach niż tzw. Wielka Piątka. Budzą one duże zainteresowanie w różnych sektorach – m.in. e-commerce, firm logistycznych, produkcyjnych, sieci handlowych, motoryzacyjnych lub dystrybucyjnych.

Przykładowe inwestycje z 2020 roku

Najwięcej inwestycji w 2020 roku zrealizowano między innymi w Trójmieście, na Górnym Śląsku oraz w strefie Warszawa II. Mimo to wiele obiektów powstało też w innych lokalizacjach, do tej pory znacznie mniej popularnych – jak hale magazynowe w Toruniu, Rzeszowie, Zielonej Górze czy Szczecinie. Nie są one kluczowe dla branży, ale na pewno obecnie budzą większe zainteresowanie przedsiębiorców niż do niedawna.

Na uwagę zasługuje inwestycja Panattoni A2 Warsaw Park, bo jest ona największa ze wszystkich zrealizowanych w tym roku. Wśród innych warto wymienić między innymi Panattoni Park Gdańsk Airport, Hillwood Wrocław Wschód II, Prologis Park Ruda Śląska czy, Panattoni BTS Amazon Świebodzin albo 7R Beskid park II.

Większy popyt na magazyny w Toruniu i innych miastach

Rośnie popyt na powierzchnie magazynowe w Toruniu czy innych lokalizacjach mniej popularnych, które uznaje się za coraz bardziej rozwojowe – jak między innymi Wschód (Białystok, Lublin, Rzeszów itd.), Bydgoszcz, Opole czy Szczecin. Ich plusem są na przykład atrakcyjne stawki najmu i szeroki wybór magazynów.