Zastosowanie spektrometru Ramana

spektrometr ramana

Spektroskopia Ramana to jedna z częściej wykorzystywanych w laboratoriach metod badawczych. Nie ma się co temu dziwić, spektrometr Ramana ma bardzo wiele zastosowań i pryz jego pomocy można dokonać wielu pomiarów. Dlatego obecnie zalicza się do tych urządzeń, które w laboratorium powinny się znajdować obowiązkowo.

Na czym polega spektroskopia Ramana?

Badanie substancji na jakie pozwala spektrometr Ramana to przede wszystkim duża precyzja i dokładność. Obecnie wykorzystywana do badań aparatura laboratoryjna to urządzenia, które wykorzystują nowoczesne technologie i dzięki temu bez problemu można przy ich pomocy wykonywać znacznie więcej pomiarów i badań. Wszystkie wyniki analizowane są przez specjalnie stworzone oprogramowanie komputerowe, co eliminuje ewentualny błąd ludzki podczas dokonywania badań. Ponadto zastosowanie nowych technologii w aparaturze sprawia, że badania można przeprowadzać znacznie szybciej niż kilka lat temu. Spektroskopia Ramana polega na wykrywaniu wielu substancji poprzez obserwację tak zwanego widma Ramana. Powstaje ono po wzbudzeniu cząstek odpowiednim źródłem, co w efekcie daje możliwość zaobserwowania widma, innego dla każdego substancji. W obecnie stosowanych urządzeniach tego typu zazwyczaj jako źródło wzbudzenia wykorzystuje się lasery, jako te które dają najlepsze efekty. W celu zapewnienia możliwości uzyskania jak najlepszych wyników, obecnie jest wiele spektrometrów, często różniących się między innymi czułością pomiarów czy właśnie rodzajem źródła wzbudzenia.

Gdzie wykorzystuje się spektroskopię?

Spektroskopia Ramana jest badaniem, które ma bardzo szeroki zakres zastosowania. Powodem jest to, iż może wykrywać wiele różnorodnych substancji, przede wszystkim jak chodzi o ich zawartość w badanych próbkach. Powszechnie wykorzystywany jest w branży chemicznej czy farmaceutycznej, ponieważ pozwala na wykonanie szybkich i przede wszystkim dokładnych analiz. Ponadto znajduje zastosowanie także w badaniu takich substancji jak na przykład kamienie szlachetne, gdzie pozwala na określenie ich czystości. Jedną z zalet stosowania tych urządzeń jest między innymi to, że są one dostępne również w wersji przenośnej, dlatego badania można wykonać również poza siedziba laboratorium.

Z takich możliwości korzystają na przykład organy ścigania, zlecając przeprowadzanie analiz na przykład w miejscu popełnienia przestępstwa. Obecnie badania spektrometrem jest w stanie wykonać każde laboratorium, uznają one bowiem te urządzenia jako niezbędne na wyposażeniu.