Taśmy LED – dobre oświetlenie czy tylko gadżet?

Oświetlenie LED posiada wiele zastosowań praktycznych, ale może także pełnić funkcję dekoracyjną. Właśnie w takim celu może być wykorzystywana taśma LED. Niektórzy mogą żądać sobie pytanie czym właściwie jest taśma LED? A więc taśma LED to elastyczny pasek pokryty świecącymi diodami SMD.
Taśma LED zapewnia nie tylko oświetlenie w wybranej kolorystyce, ale również bardzo często stanowi unikalny akcent dekoracyjny. Jeżeli chodzi o rodzaje taśmy różnią się ze względu na:
1. Rodzaj diod.
2. Częstotliwość rozmieszczenia diod.
3. Kolor emitowanego przez nie światła.
Taśma LED wyposażona w diody RGB to taśma zaawansowana, ponieważ diody te dają barwę światła o dowolnej barwie. Aby zmienić kolor należy posłużyć się sterownikiem, który każda tego typu taśma LED posiada.
Taśma LED (polecamy te z led-labs.pl) jest bardzo popularnym produktem na współczesnym rynku oświetleniowym i przy okazji bardzo funkcjonalnym. Taśma LED stosowana jest coraz częściej jako główne źródło oświetlenia, a nie tylko jako element dekoracyjny. Nie każda taśma LED będzie mogła emitować bardzo silny strumień światła. Można spotkać również takie, które będą idealnie pasowały do lekkiego podświetlenia elementów wystroju.
Należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim montażu. Taśma LED powinna być instalowana wyłącznie na powierzchni, która bardzo dobrze odprowadza ciepło. Idealnym wyborem do tego zadania mogą okazać się listwy specjalnie stworzone do taśm ledowych, wykonane z aluminium. To właśnie one pozwalają na stworzenie wyjątkowej aranżacji w każdym pomieszczeniu. Takie podejście stanowczo wydłuża żywotność taśm ledowych.
Obecnie na rynku występuje również taśma LED USB, czyli taśma LED zasilana na baterie. Jest to najnowszy trend na rynku oświetleniowym, który w zawrotnym tempie zyskał swoją popularność. Taśma LED na baterie wcale nie potrzebuje stałego dostępu do prądu, ponieważ jest zasilana wyłącznie na baterie. Bardzo często takie paski wyposażone są w dodatkowy sterownik, dzięki któremu można rozjaśnić lub też przyciemnić światło. Posiadają także czujkę ruchu, która zapali światło w momencie wykrycia ruchu.
Bardzo podobnie działają listwy LED, ale one nie są aż tak elastyczne jak w przypadku taśm ledowych. Taśma LED, jak i listwa jest wykorzystywana do oświetlenia różnych pomieszczeń choć najczęściej są to półki meblowe, aby wyeksponować zawartość np. barku. Taśma LED może mieć zastosowanie praktyczne. Można oświecić nią trudno widoczne progi, łazienkowe półki, sklepowe witryny czy też po prostu stopnie schodów.
Taśma LED ma również bardziej zaawansowane zastosowanie.
Paski ledowe posiadają szerokie zastosowanie są wykorzystywane nawet w samochodzie jako dodatkowe źródło światła w bagażniku. Każda taśma LED może być wykorzystywana między innymi do:
1. Dekoracyjnego czy też ozdobnego oświetlenia zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego.
2. Dodatkowego podświetlenia gabinetu lub biura.
3. Stworzenia oświetlenia inteligentnego w całym mieszkaniu.
4. Jako główne źródło światła w połączeniach z profilami architektonicznymi.