Nowoczesne aparaty ultrasonograficzne

badanie aparatem usg

Profesjonalne sprzęty znacząco ułatwiają właściwą diagnostykę w przychodniach, prywatnych gabinetach a także w szpitalach. Aparat USG to jeden z podstawowych i najczęściej spotykanych urządzeń.

Taki aparat USG wykorzystywany jest między innymi do regularnego badania płodu w czasie ciąży oraz do kontrolnego sprawdzania narządów wewnętrznych u dzieci i dorosłych, między innymi brzucha, bioderek czy tarczycy. Aparaty ultrasonograficzne występują w wielu różnych modelach. W gabinetach ginekologicznych spotkać można się także z aparatem, który umożliwia szczególne badanie narządów rodnych poprzez pochwę. Na głowicę nakładana jest specjalna prezerwatywa, aby była ona sterylna i wolna od zarazków oraz drobnoustrojów.

Badanie przy pomocy ultrasonografu jest bezbolesne i nie wymaga specjalnych przygotowań. Najczęściej na miejsce badania nanoszony jest specjalny żel, który umożliwia sprawne przesuwanie głowicy aparatu po ciele pacjenta. Po badaniu żel wystarczy dokładnie wytrzeć, jest on bezwonny i nie wywołuje podrażnień ani reakcji alergicznych. Za tego typu badanie w prywatnym gabinecie należy zapłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. W trakcie ciąży wiele przyszłych mam decyduje się na USG 3D, które umożliwia wykonanie szczegółowych fotografii maleństwu.

Dzięki ultrasonografowi lekarz prowadzący ciąże jest w stanie określić płeć dziecka, jego wagę, długość oraz sprawdzić, czy wszystkie narządy odpowiednio się rozwijają. Na badanie należy umówić się ze sporym wyprzedzeniem, gdyż prywatne gabinety cieszą się stale rosnącą popularnością.