Narzędzia do pogłębień pod śruby

Pogłębiacze służą do powiększenia lub nadania innego kształtu na danej części ich długości jak i od obróbki powierzchni wokół otworów bezpośrednio z nimi związanych. Dzielimy je ze względu na ich budowę: pogłębiacze stożkowe, składane oraz pogłębiacze walcowo czołowe. wykonane one są ze stali szybkotnącej HSS. Pogłębiacze walcowe są w posiadaniu pilota za pomocą, którego pogłębienie otworu zdecydowanie bardziej stabilne. Te pogłębiacze ( https://artykulytechniczne.pl/poglebiacze.html ) produkowane są w dwóch wariantach chwytowych, każde z nich na swoją normę. Pogłębiacze z chwytem walcowym gładkim jest norma DIN 373 lecz dla pogłębiaczy z pilotem jest to norma DIN 375.

Rodzaje stosowanych narzędzi do pogłębiania otworów

Pogłębiacze stożkowe ( sklep on-line ) przeznaczone są do pogłębiania kształtowania wcześniej wywierconych otworów. Pogłębiacze stożkowe można stosować pod kątem jak i powiększania jego średnicy. Są one z chwytem walcowym i na stożku Morse’a. Często są nazywane fazownikami lub gzymkami, mimo różnego nazewnictwa ich zastosowanie pozostaje to samo. Pogłębienie ma za zadnie by po wkręceniu śruby w otwór nie wystawał jej łeb po za powierzchnie otworu. Kolejnym zastosowaniem pogłębiaczy stożkowych jest fazowanie otworu lub innej powierzchni czołowej, polegające na wyrównaniu krawędzi otworu, może fazować powierzchnie boczne pozostawiając powierzchnie w gładkim stanie. Pogłębiacze stożkowe mamy w różnych wersjach chytowych oraz ostrzowych. Chwyty stożkowe są trzy z własnymi oznaczeniami: C- chwyt walcowy, D-chwyt stożkowy i na stożku Morse’a z płetwą. Możemy spotkać pogłębiacze trzy ostrzowe bądź wieloostrzowe. Produkowane są one ze stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSS 5% kobaltu, które idealnie sprawdzają się w obróbce w stali nierdzewnej i żeliwie. Występują one w trzech rodzajach kątów: 90 stopni, 60 stopni oraz 120 stopni.

Pogłębiacze walowo-czołowe są z pilotem, których producentem jest firma Fanar z Ciechanowa oraz Fenes z Siedlec.

Wyprodukowane są one ze stali szybkotnącej HSS jak i ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE Inox 5% kobaltu. Pogłębiacze walcowo czołowe HSS są do obróbki stali jak i materiałów nieżelaznych o twardości nie większej niż 35 HRC. Narzędzia tego typu wyprodukowane ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE używane są także do żeliwa sferoidalnego, warunkiem jest to, że nie przekracza twardości 37 HRC. Pogłębiacze walcowo-czołowe są narzędziami stosowanymi do modyfikowania otworów już istniejących. Pogłębiacze walcowe służą do pogłębienia istniejącego otworu. Wykonują one pogłębienie o kącie 90 stopni pod śrubę, która będzie wkręcana w pogłębiany otwór. Jego zadaniem jest schowanie łba śruby tak, by nie wystawał z nawierconego otworu. Pogłębienie narzędziem tego typu jest głównie pod gwint. Pogłębiacze walcowo-czołowe zbudowane są z trzech części: części chwytowej, części roboczej oraz pilota. Zadaniem chwytu jest mocowanie narzędzia w tulei, część robocza to część właściwa wykonująca pracę skrawaniem, a pilota jest utrzymanie stabilności podczas pracy obróbki skrawaniem. Daje nam to lepszą powierzchnie i mniejszą chropowatość.

Jakie ostrza wymienne do pogłębiaczy składanych

Najczęściej stosowanymi płytkami do głowic, frezów jak i pogłębiaczy składanych jest płytka frezarska TMCT 16T308. jest ona o wymiarach: długości boków 16,50 mm, grubości płytki 3,97 mm i promień płytki 0,80 mm. Posiadają one łamacz wióra HMP, wykonane są one z węglików spiekanych typu H6018 pokryty jest on metodą PVD. Można je stosować do obróbki z dużymi i małymi obrotami skrawania.

Płytki frezarskie przeznaczone są do narzędzi frezarskich składanych posiadających odpowiednie gniazdo na płytkę. Narzędzia frezarskie muszą spełniać warunek obracania się we własnej osi gdy detal obrabiany pozostanie w bezruchu. Do nich zaliczamy: głowice frezarskie, frezy składane, pogłębiacze składane oraz frezy tarczowe składane. Wykonane są z węglików spiekanych, które wyróżniają się dużą twardością, odpornością na wysokie temperatury oraz uszkodzenia i ścieranie.